Kasa fiskalna do gastronomii

Kasa fiskalna ONLINE do gastronomii w 2021 r.

Ze względu na obecne gospodarcze zawirowania, Ministerstwo Finansów zmienia datę obowiązkowego wprowadzenia kasy online dla gastronomii i branży hotelarskiej oraz w sprzedaży węgla.

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się jednak na zakup urządzeń online już teraz także otrzymają dofinansowanie na zakup kasy online.

Zamknięte obiekty noclegowe, restauracje i inne lokale ratujące się dostawą posiłków do domu i sprzedażą na wynos. To problem, z którym boryka się obecnie branże hotelarska i gastronomiczna. W takim stanie wymiana kas fiskalnych na online’owe byłaby dla tych firm bardzo trudna. Dlatego rząd zdecydował o odroczeniu obowiązku.

Poniżej treść komunikatu:

  • Odraczamy obowiązek instalacji kas online do 1 stycznia 2021 r.
  • Nowy termin dotyczy in. branży gastronomicznej, hotelarskiej.

Odroczenie terminu obowiązkowej instalacji kas online o pół roku to wyjście naprzeciw postulatom przedsiębiorców.

Jak podkreślił wiceminister finansów Jan Sarnowski, branże gastronomiczna i hotelarska są w obecnej sytuacji jednymi z najbardziej pokrzywdzonych. Priorytetem rządu jest zapewnienie im płynności finansowej. Dlatego termin instalacji nowych kas zostanie przesunięty na 1 stycznia 2021 r.

Odroczenie obowiązku wymiany kas na online’owe dotyczy wszystkich trzech branż: gastronomii, hotelarstwa i składów opału. Przesunięcie terminu zostanie wprowadzone na drodze rozporządzenia.

Ulga na kasę fiskalną ONLINE

Po zakupie kasy fiskalnej ONLINE możesz się ubiegać o częściowy zwrot związany z jej zakupem. Kwota ulgi może stanowić 90% ceny netto zakupu urządzenia, przy czym nie może być wyższa niż 700 zł. Przywilej nie dotyczy każdego – dotyczy tylko tych którzy zakupią kasę ONLINE jako swoją pierwszą kasę oraz tych, którzy są objęci obowiązkiem jej posiadania. 

Kasa fiskalna a gastronomia – kiedy nie jest potrzebna kasa fiskalna?

Usługa związana z wyżywieniem nie musi być ewidencjonowana na kasie fiskalnej, jeśli świadczona jest na pokładzie samolotu lub w postaci stołówki w placówkach wymienionych w art. 43 ust. 9 ustawy, prowadzonych przez te placówki, a udostępnianych wyłącznie dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu. 

Chodzi  zatem o szkoły, publiczne i niepubliczne przedszkola, szkoły wyższe czy placówki opiekuńczo-wychowawcze.

Jaka kasa fiskalna ONLINE do gastronomii?

Na co należy zwracać uwagę podczas decydowania się na urządzenie fiskalne w gastronomii? Jego wybór zależy od tego, czy biznes będziesz prowadzić w sposób stacjonarny, czy mobilny; czy planujesz samodzielnie obsługiwać klientów, czy wspierać Cię w tym będą kelnerzy, a może nawet manager Twojej placówki gastronomicznej.

Kasa mobilna czy kasa stacjonarna? Pierwsza oczywiście przeznaczona jest do pracy mobilnej (np. food-trucki), ale ze względu na wyświetlacz odporny na zachlapanie i bazę towarową na poziomie 3000 PLU, cieszy się uznaniem właścicieli małej gastronomii, zwłaszcza pubów, fast-foodów czy kawiarni. Klawiatura zbliżona do tego, co oferują smartfony cieszy się szczególnie wśród młodszej generacji przedsiębiorców. 

Inni przedsiębiorcy decydują się na Novitus NANO ONLINE, Novitus SENTO ONLINEELZAB Mini ONLINE, ELZAB Jotę ONLINE. Na tą ostatnią decydują się zwłaszcza ci podatnicy, którym nieobcy jest handel obwoźny. ELZAB Jota ONLINE posiada bowiem możliwość zasilania z gniazda zapalniczki samochodu.

Warto również skorzystać z obecnej promocji kasa za terminale. Można otrzymać nawet do 600 zł PREMII!